Vzácna diplomatická návšteva zavítala do Hnúšte

Mesto Hnúšťa má okrem družobného Lwoweckého okresu s Poľskou republikou už aj ďalšiu spojitosť, o niekoľko mesiacov v Hnúšti vytvorí poľský investor, firma Versaco, 60 pracovných miest.

V Bratislave viac ako rok spolupracujem s poľským veľvyslancom Tomaszom Chloniom a preto som mu osobne odniesol pozvánku mesta Hnúšťa na naše Dni mesta, kam sme pozvali aj družobný okres a zástupcov firmy Versaco. Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľskej republiky pozvanie prijal a sľúbil, že sa do Hnúšte čoskoro vráti. Viac v časti rozhovoru, ktorý bol zverejnený na www.hnusta.sk.

Prečo ste sa rozhodli svojou návštevou poctiť malé mesto Hnúšťa?
Snažím sa prijať pozvania a tak využiť možnosť navštíviť miesta v Slovenskej republike, ktoré akýmkoľvek spôsobom spolupracujú s Poľskom alebo sa na takúto spoluprácu pripravujú. Je to príležitosť, ako naše obojstranné vzťahy posilniť a pre mňa šanca spropagovať moju krajinu a pohovoriť niečo o diplomacii, o význame obojstrannej spolupráce medzi našimi krajinami nielen v rámci V4, ale aj v rámci EÚ, NATO, či  OSN. Veľmi rád hovorím na túto tému, a to hlavne aj preto, lebo také dobré vzťahy medzi našimi krajinami, ako sú teraz, ešte nikdy neboli.
Mesto Hnúšťa má dlhoročnú dobrú spoluprácu s poľským regiónom Lwówek Śląski. Aký význam pre vás ako veľvyslanca majú tieto družby?
Spolupráca a vzťahy medzi krajinami sa budujú často v hlavných mestách a potom v prihraničných regiónoch a ich mestách. O to príjemnejšie pre mňa bolo, keď som sa dozvedel o spolupráci medzi mestami Hnúšťa a Łwówek Śląski, ktoré sa nenachádzajú v prihraničnej oblasti. Takáto spolupráca si vyžaduje viac odhodlania a entuziazmu, čo si nesmierne cením. Obdivujem atmosféru, ktorú sa podarilo vytvoriť primátorovi Michalovi Bagačkovi a starostovi Stanisławovi Józefovi Mrówkovi a ich spolupracovníkom. Témy rozhovorov sa niesli vo veľmi príjemnom a zaujímavom duchu. Cítil som sa na tomto stretnutí veľmi dobre. Bol to pre mňa skutočne veľmi príjemný deň a večer.

Do Hnúšte smeruje nový investor, ktorý má poľských majiteľov. Ste v kontakte s ich predstaviteľmi?
Áno, stretol som sa so zástupcom firmy VERSACO s.r.o. p. Erikom Galom. Viem, že ich čaká ešte trocha práce, ale myslím si, že v priebehu roka sa im podarí spustiť prevádzku na výrobu náhradných dielov pre automobilový priemysel a tak v Hnúšti vznikne 60 nových pracovných miest.

Vrátite sa do Hnúšte znovu? 
Veľmi rád a dúfam, že tomu bude najneskôr počas inaugurácie investície firmy Versaco, o ktorej sme hovorili vyššie. Okrem toho mám o Hnúšti veľa informácií, pretože od svojho nástupu na pozíciu veľvyslanca spolupracujem v Bratislave s pánom Romanom Lebedom, ktorý je vašim mestským poslancom. V našich rozhovoroch často hovorí o Hnúšti a musím povedať, že šíri vášmu mestu veľmi dobré meno.

Komentáre sú uzavreté.