Na historika Dvořáka prišiel v Hnúšti rekordný počet divákov
Historické príbehy z oblasti Gemer-Malohont boli témou prednášky spisovateľa a historika Pavla Dvořáka, ktorá sa konala v utorok 10. novembra v Hnúšti.
„Takýto počet ľudí som ešte na prednáške nemal. Keď som bol nedávno aj s manželkou prednášať na Vígľaši, tam prišlo okolo dvesto divákov, ale toto je rekord. Doteraz som nezažil ani takýto aplauz, že by ľudia na záver mojej prednášky stáli a tlieskali,“ povedal pre Echoviny.sk historik a publicista, ktorého poznajú viaceré generácie. Veď svoju prvú knihu o histórii vydal pred 35 rokmi.
Rozprávanie historika dopĺňala videoprojekcia jeho dokumentárnych príbehov, nechýbali zbrojnoši zo skupiny historického šermu Vir Fortis zo Zvolena. Historik rozprával o pravekých nálezoch v jaskyni Domica i Radzovciach pri Rimavskej Sobote, prítomnosti rímskeho cisára Marca Aurelia pri rieke Hron, období tureckého pustošenia v Uhorsku i v Gemer-Malohonte a svoje rozprávanie dopĺňal o zaujímavosti, ktoré sa pri štúdiu prameňov dozvedel. Divákov napríklad pobavila historka, že slávna česká spisovateľka Božena Nemcová pohoršila miestnu vrchnosť, pretože rada pila pri návštevách Gemera pivo. Niekoľko vtipných historiek sa týkalo aj histórie Muránskeho hradu a legendy o Márii Széchyovej. Na záver obdaroval diváčku za zaujímavú otázku, ktorú mu položila a ďalšiu knihu vyhrala víťazka tomboly. Záver patril autogramiáde.
„Sme radi, že na prednášku prišiel rekordný počet ľudí a že medzi nimi boli aj mnohí mladí ľudia. To bolo aj jedným z našich cieľom pri jej organizovaní, teda, aby sme mladých ľudí začali viesť k spoznávaniu histórie nášho regiónu,“ povedal po podujatí Roman Lebeda, viceprimátor Hnúšte a predseda občianskeho združenia Horná Rimava, ktoré podujatie v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom organizovalo. Študenti mali na podujatie vstup zdarma. Ako Lebeda dodal, s Pavlom Dvořákom sa dohodli na zorganizovaní besedy v Hnúšti aj v budúcom roku.
Pavel Dvořák momentálne pracuje na ôsmom pokračovaní série publikácií Stopy dávnej minulosti a hovoriť v nej bude aj o regióne Gemera a Malohontu. „Chcem v nej spracovať obdobie dvojkrália od roku 1526 do roku 1540, kedy na neďalekom hrade Muráň sídlil slávny lúpežný rytier Matej Bašo. Druhou postavou, ktorá sa viaže na tento región, je Muránska Venuša Mária Széchyová,“ povedal historik a dodal, že nezabudne ani na príbeh Juraja Jánošíka, ktorého zlapali v Klenovci. „Zaujímavosťou je, že napriek krutému mučeniu, Jánošík vyzradil iba druhov, ktorí už boli mŕtvi, alebo bezpečne ukrytí v Poľsku,“ povedal na prednáške historik. Spomenul aj to, že najslávnejšiemu zbojníkovi na súde nedokázali, že by niekoho zavraždil. Ako zaujímavosť uviedol, že mučenie bolo v tých časoch naozaj kruté. “Popraviť ho museli skoro ráno, pretože by neprežil ani do ôsmej hodiny rannej,” povedal najznámejší slovenský historik.
Zdroj: Echoviny.sk