V roku 2006 ma vtedajší predseda Banskobystrického kraja Milan Murgaš ako zamestnanca Úradu BBSK vymenoval za člena komisie, ktorá prerozdeľovala drobné granty pre obce a občianske združenia v kraji na rôzne kultúrne, športové a rozvojové aktivity. V regiónoch fungovali združenia, ktoré vďaka finančnej podpore kraja organizovali podujatia, stavali športoviská, podporovali cestovný ruch. V našom regióne však bolo takýchto združení málo. Vtedy v mojej hlave vznikla myšlienka vytvoriť združenie mladých ľudí, ktorých by spájala chuť niečo spraviť pre svoje okolie.

Pri prvom stretnutí v Tisovci, ktoré možno považovať za vznik občianskeho združenia Horná Rimava (január 2007), sa na mňa priatelia pozerali skôr s nedôverou, zdalo sa im, že si to predstavujem veľmi jednoducho. Ale chceli ísť do toho. V Tisovci sa zaktivizovali Alenka Mauerová, Zaida Kaibová, Mirka Kubíniová a Peťka Maďarová. V Klenovci Matej Šulek, v Hnúšti Vlado Uhrín, Lucka Tavarská, Igor Školník a Peter Hrivnák. To bola partia, ktorá vlastne ani nevedela, do čoho ide, ale páčila sa im myšlienka spájať mladých v Hnúšti, Klenovci a Tisovci. Matej Šulek vytvoril logo združenia, ktoré znázorňovalo horný tok rieky Rimavy a klenovskú priehradu ako jej súčasť, Paľo Marko pomohol s novým webom. Na jar 2007 sme dali združenie oficiálne zaregistrovať na Ministerstve vnútra SR. Cieľom združenia bolo prispieť k rozvoju kultúrneho a prírodného dedičstva a cestovného ruchu v našom regióne, podporovať rozvoj športu a mládeže. Dali sme si tlačiť spoločné tričká a členské preukazy, začali zbierať členské príspevky a písať projekty, v ktorých sme sa uchádzali o financie. Nezískali sme toho veľa a väčšinu aktivít sme financovali z vlastných príspevkov, napriek tomu sme v rokoch 2007 – 2009 zorganizovali desiatky podujatí.

Začali sme drobnými turnajmi v stolnom tenise, stolnom futbale, biliarde, volejbale a futbale. Účasťou sme podporovali turistické akcie, pomáhali ako dobrovoľníci pri organizovaní hudobných koncertov. Čistili sme prírodu, spoluorganizovali rozprávkové lesy a športové aktivity pre deti.

O novú aktivitu mladých sa začali zaujímať aj obce a mestá, ako prvý nás na stretnutie pozval primátor Tisovca Peter Mináč, neskôr primátor Hnúšte Michal Bagačka, potom starostovia Klenovca, Drienčan, či Vyšného Skálnika. Každý rok sme vytvárali kalendár akcií, ktoré sme sami organizovali, alebo sme ich podporili dobrovoľníckou prácou. Každoročne až dodnes sa zúčastňujeme pietnej akcie pri pomníku J. F. Rimavského.

V roku 2007 sme zorganizovali niekoľko športových turnajov pre mládež. Spolu s kamarátom Vladom Uhrínom sme zakúpili paintballové markery, s ktorými sme začali sme organizovať turnaje. Časť zisku sa používala na chod združenia a na náklady združenia sme chodili na rôzne podujatia v regióne, kde si deti mohli zo značkovacích zbraní zastrieľať na terče.

V roku 2007 sme postavili v Hnúšti malé paintballové ihrisko, ktoré bohužiaľ vydržalo len jednu sezónu. Drevené súčasti nám postupne rozkradli.

V lete 2007 sme zorganizovali veľký futbalový turnaj v Hnúšti a Rimavskej Píle, na ktorom sa zúčastnilo 80 športovcov. Turnaj začal v Hnúšti a končil na Rimavskej Píle, kde tí, čo nehrali futbal, varili guľáš. Turnaj vyhral tím členov a priaznivcov Hornej Rimavy a ukončil ho koncert populárnej kapely Tublatanka.

V roku 2007 sme zorganizovali v spolupráci s Martinom Moncoľom a Jankom Medveďom z R. Zalužian aj pekné podujatie pre mladých skautov v Tisovci, daroval som im knihu s názvom Priateľ lesa, ktorá bola mojim sprievodcom lesom v detstve.

Najúspešnejším rokom z hľadiska aktivity bol rok 2008. Počet členov presiahol 40 a podujatia sme organizovali takmer každý mesiac. Medzi najúspešnejšie patrilo pozvanie spisovateľa Daniela Heviera, s ktorým naši členovia Erik Fela a Veronika Muránska strávili tri príjemné dni a počas nich organizovali stretnutia so študentmi. V Tisovci sme zaplnili kultúrny dom a okrem študentov prišlo aj mnoho starších členov Hornej Rimavy.

hevier

V júni sme sa prezentovali počas podujatia Dedina ožíva v Drienčanoch.

V tomto roku sme dobrovoľníckou aktivitou na podnet primátora Mináča prispeli aj k skrášleniu športového areálu v tisovskej časti Rimava. Postavili sme nové lavičky, upravili terén, vyčistili neporiadok a natreli brány.

V septembri sme v Tisovci zorganizovali športový deň s veľkým futbalovým turnajom a večerným koncertom kapiel Protesta, Robo Mikla & Projekt Náhoda a Zóna A. Zašportovať si prišli aj tímy z Kokavy nad Rimavicou, Detvy, Banskej Bystrice a Prešova, ktoré doplnili tímy z Hnúšte, Klenovca a Tisovca. Koncertu sa zúčastnilo približne 400 ľudí.

V roku 2008 sme sa stretli v reštaurácii Kocka, aby sme oslávili úspešný rok. Akciu prišiel len za cestovné náklady podporiť spevák Robo Mikla, ktorý po prezentácii aktivít požiadal o slovo a povedal: „Mrzí ma, že takéto združenie ako tu majú títo mladí ľudia, nebolo v Žiari, kde som vyrastal. Mohol som využiť svoju mladosť zmysluplnejšie, ako túlaním sa po baroch. Veľmi vám držím palce a ste pre mňa motiváciou, budem o vás rozprávať všade, kde budem chodiť hrávať.“

V rokoch 2008 a 2009 sme pod hlavičkou Hornej Rimavy vydávali informačné noviny Rimavská Dolina, vydali sme aj niekoľko brožúrok a informačných letákov, snažili sme sa pomáhať iným združeniam a organizáciám.

V roku 2009 sme získali finančné prostriedky, za ktoré sme v Hnúšti postavili areál pre deti – drevenú loď so šmýkačkou, lanami a rebríkmi a lavičky.

Otvorenie moderoval Jožo Pročko, prišlo sa naň pozrieť približne sto rodičov s deťmi. Pre deti bola cukrová vata zadarmo a každý, kto sa zapojil do súťaží dostal drobný darček, nechýbali balóny a dymovnice.

V čase svojej najväčšej aktivity mala Horná Rimava viac ako 40 členov a pribudli aj členovia z Rimavského Brezova, Bane, Zalužian a Hrachova. Niektorí boli aktívnejší, niektorí menej, ale každý z nich dal do Hornej Rimavy kúsok seba a každému patrí moja veľká vďaka.

Generácia Hornej Rimavy po roku 2009 bohužiaľ začala postupne odchádzať na vysoké školy, za prácou do väčších miest a do zahraničia a tak i aktivita združenia postupne prirodzenou cestou ustala. Ja ako predseda som sa v roku 2011 stal poslancom mestského zastupiteľstva v Hnúšti a svoju aktivitu som sústredil na mesto Hnúšťa. Tak ako som si so založením združenia splnil kedysi sen urobiť niečo pre svoj región, tak som si zaumienil, že Horná Rimava bude pokračovať. Hneď ako nájdem správnych mladých ľudí, ktorým by som mohol odovzdať žezlo a svoje skúsenosti, aby oni pokračovali vo všetkom tom úžasnom, čo kedysi 40 mladých ľudí bez akýchkoľvek skúseností svojim nadšením vybudovali.

Video zo spomienkovej akcie z apríla 2014:

V júli 2014 sa podarilo získať niekoľkých nových šikovných členov a pustili sme sa do organizácie ďalšieho podujatia – Nočného behu mesta Hnúšťa, ktoré sa uskutočnilo 29. augusta 2014. Súčasťou podujatia bol aj hudobný koncert skupín Oregon, Speváckeho zboru Crystal voices Hnúšťa, skupiny Kabát revival a skupiny Zóna A.

HR na RL

Organizátori podujatia z o.z. Horná Rimava pred koncertom

Na jeseň 2014 sa Horná Rimava podieľala na vytvorení bežeckej trasy v mestskom parku v Hnúšti. Viac informácií v tomto článku: Hnúšťa: Na zarastených miestach v parku vznikol bežecký okruh

Poslednou akciou bol záver roka 2014, na ktorom sa členovia dohodli na ďalších aktivitách na rok 2015.

HR zaver rokaV roku 2015 sme odštartovali naše akcie spoluprácou na podujatí Deň krivých zrkadiel, ktoré je venované deťom s mentálnym postihnutím. Krivé zrkadlá sú symbol. Keď sa pozrieme do krivého zrkadla, vidíme sa všelijakí – pokrútení, chudí či hrubí… Napriek tomu, že vyzeráme inak, vnútri ostávame stále tí istí ľudia. Ľudia s mentálnym postihnutím vyzerajú inak i bez krivého zrkadla. To však neznamená, že sú iní, že vo svojom vnútri neukrývajú to, čo my ostatní – túžbu po šťastí, láske a po svojom mieste v tomto veľkom svete.

V mesiaci august 2015 sa nám podarilo vydať spomienkovú magnetku s motívom Hnúšte.

magnetka

2. septembra 2015 sme zorganizovali ďalší ročník Nočného behu ulicami mesta Hnúšťa. Centrom diania bol futbalový štadión v Hnúšti a okrem športových výkonov sa prítomných 1200 divákov prišlo pozrieť aj na kapely Pohľad zblízka, Lifesense, Kabát revival, Horkýže Slíže revival a INÉ KAFE.

ine-kafe

Reportáž a fotografie z tohto podujatia si môžete prečítať na nasledujúcich odkazoch:

Nočný beh a INÉ KAFE pritiahli na štadión vyše tisíc ľudí
HNÚŠŤA: Po nočnom behu to poriadne rozbalilo INE KAFE
Mesto bolo na nohách, Iné Kafe to poriadne rozbalilo

V októbri 2015 nasledovala motivačná prednáška Pavla Hiraxa Baričáka, na ktorej sa predstavil aj poet Ján Marton, či finalista Československo má talent, spevák Juraj Hnilica.

hirax

Fotografie z podujatia nájdete napríklad v tomto článku: Baričákov potulný kabaret si vyslúžil standing ovation

baricak

V novembri naše pozvanie do Hnúšte prijal vo veku 78 rokov najznámejší slovenský historik a publicista Pavel Dvořák, ktorého určite poznáte z televíznej série Stopy dávnej minulosti. Beseda s názvom Hľadanie stratených svetov bola zameraná na stredoveké historické príbehy z oblasti Gemer – Malohontu.

dvorak

Akcia bola mimoriadne úspešná. „Takýto počet ľudí som ešte na prednáške nemal. Keď som bol nedávno aj s manželkou prednášať na Vígľaši, tam prišlo okolo dvesto divákov, ale toto je rekord. Doteraz som nezažil ani takýto aplauz, že by ľudia na záver mojej prednášky stáli a tlieskali,“ povedal pre Echoviny.sk historik a publicista, ktorého poznajú viaceré generácie. Veď svoju prvú knihu o histórii vydal pred 35 rokmi.

Viac si môžete prečítať v týchto článkoch:
Na historika Dvořáka prišiel v Hnúšti rekordný počet divákov
Historik Pavel Dvořák previedol hostí príbehmi dávnych vekov regiónu

dvorak_hr 

Na konci novembra sme vyčistili okolie „tureckého“ mosta medzi Hnúšťou a Klenovcom, ktorý sa v tomto období stal aj súčasťou nového loga nášho združenia.

1.decembra prišiel na prvú obhliadku mosta statik Ing. Kohút, ktorý sa špecializuje na záchranu takýchto historických objektov. V blízkej budúcnosti nám pripraví statický posudok a návrh na ďalšie kroky, čo je prvým veľkým krokom k záchrane tejto historickej pamiatky, ktorej sa dlhé roky nevenovala žiadna pozornosť. Do záchrany by sme chceli zapojiť mesto Hnúšťa spoločne s občianskym združením Horná Rimava a ďalšími združeniami z tretieho sektoru.

logo_horna-rimava_jpg

Nový symbol v logu združenia Horná Rimava tvorí historický jednoklenbový most a pod ním pretekajúca rieka.

Rok 2015 sme uzavreli stretnutím s našimi členmi a priaznivcami v reštaurácii Kocka v Hnúšti.

zaver-roka1

Rok 2016 sme začali premietaním dokumentárneho filmu Železník – miesto s baníckou históriou, kde zastal čas. Dokument o histórii železiarstva v našom regióne sme premietali v spolupráci s o.z. Skryté poklady Slovenska.

zeleznik

V mesiaci marec 2016 sme pokračovali organizáciou vystúpenia skupiny Drišľak v obci Klenovec. To bola veľká sranda :-)

V mesiaci júl sme pri príležitosti 220. výročia narodenia nášho rodáka Mateja Hrebendu vydali reedíciu diela Ľuda Zúbka – V službách Mateja Hrebendu, naposledy vydaného v roku 1949. Príbeh o Samkovi, pomocníkovi slepého kolportéra kníh Hrebendu na pozadí významných historických udalostí rokov 1861 – 1863 zaujme nielen dospelých, ale aj detských čitateľov. Kniha vyšla v náklade 200 kusov.

v-sluzbach-mateja-hrebendu-1

v-sluzbach-mateja-hrebendu-2

Potom sme sa už sústredili na najväčšiu akciu nášho združenia v roku, ktorou bol Nočný beh mesta Hnúšťa 2016. Aj tento rok sme (snáď už naposledy) zmenili miesto konania a podujatie umiestnili po prvýkrát do centra mesta.

nocny-beh-2016

Reportáže a fotogalérie z podujatí si môžete pozrieť v týchto článkoch:
FOTO: Nočný beh mestom Hnúšťa prilákal aj pretekárov zo zahraničia
Foto/Video: Na PMX net detskom behu štartovalo vyše 200 detí
Foto/Video: Hnúšťania šli na kolesách proti rakovine
Foto/Video: Víťazom Nočného behu v Hnúšti je Poliak Dymitroca
Video: Zoči Voči a Elán rozospievali Hnúšťu

Kompletnú fotogalériu podujatia nájdete tu.

hr-2016

Rok 2016 sme zakončili organizáciou vystúpenia pop-operného tria LA GIOIA v kinosále kultúrneho domu v Hnúšti v mesiaci október.

ROK 2017

Po zisku ocenenia Srdce na dlani som sa rozhodol dať priestor novým ľuďom

Najnovšie informácie nájdete na Facebooku Hornej Rimavy.